O zespole

Nazwa zespołu | Historia grupy | Martwy postój | Prasa o zespole | Kalendarium

Nazwa zespołu

Zespół Lady Pank powstał wiosną 1982 roku. Właściwie zespół jeszcze nie istniał, gdy na falach polskiego radia emitowane były pierwsze jego utwory. Powstały one (w tym "Mała Lady Punk") podczas sesji nagraniowej, w której udział wzięli Jan Borysewicz [gitara], Andrzej Dylewski [perkusja] i Wojciech Bruślik [gitara basowa]. Właśnie ta kompozycja, jako pierwsza w repertuarze przyszłej super-grupy polskiego rocka, przez prezenterów radiowych lansowana była jako "kompozycja nagrana przez trzech wspomnianych muzyków sesyjnych". Zresztą Jan Borysewicz, znany był na przełomie lat 70-tych i 80-tych przede wszystkim jako muzyk sesyjny. Nagrywał między innymi utwory na płycie Izabeli Trojanowskiej UK.ŁADY. Wcześniej jednak w Budce Suflera, jako kompozytor i nadal muzyk sesyjny, skomponował utwór "Nie wierz nigdy kobiecie", który mylnie przez wielu fanów zespołu postrzegany jest jako kompozycja z repertuaru Lady Pank. Popularność piosenki "Mała Lady Punk" sprawiła jednak, że Jan Borysewicz i znany autor tekstów Andrzej Mogielnicki tak właśnie postanowili nazwać przyszłą legendę polskiego rocka. W tym również nie było przypadku. Nazwa zespołu to tylko trzy sylaby. To się naprawdę dobrze skanduje na koncertach. Ponadto spolszczone "pank" jednoznacznie odżegnywało grupę od kiepskich, garażowych zespolików tonących w oparach marihuany i kleju. Pod taką ostatecznie nazwą zespołu wydano pierwszy singiel (Tonpress S-443), na którym znalazły się właśnie "Mała Lady Punk" oraz "Minus 10 w Rio". Co do nazwy zespołu. Jan Borysewicz i Andrzej Mogielnicki nadali zespołowi dość przekorną nazwę Lady Pank, jako że słowo pank (tu spolszczone) wcale nie obrazowało stylu gry jaki preferował zespół... Ponadto zespół Lady Pank z muzyką "punk" nie ma nic wspólnego. Nie gra on również nowej fali, choć na początku lat osiemdziesiątych wokalista grupy - Janusz Panasewicz wydawał się być bliski tej konwencji. Natomiast z całą pewnością zespół Lady Pank wykonuje nowocześnie brzmiącą muzykę pop-rockową z pewnymi elementami reggae i bluesa.

Logo nazwy zespołu ("Lady Pank") jest zastrzeżonym znakiem towarowym grupy zaprojektowanym przez Jana Borysewicza. (Charakterystyczne dla zespołu logo Lady Pank pojawiło się na etykiecie perfum "Lady Pank" oferowanych na rynku w połowie lat 80-tych przez jedną z firm polonijnych). Czerwone logo zespołu ukazywało się na niemal wszystkich wydanych płytach. Nieliczny wyjątek stanowi tutaj stylizowane, "ostro" zarysowane logo, które pojawiło się na pierwszej, debiutanckiej płycie (LP - "Lady Pank").

Nieco inne logo grupy pojawiło się na okładce płyty "Drop Everything" wydanej w USA w 1985 r. Wspomniana płyta, ale także kaseta oraz plakaty promocyjne zawierały zupełnie nowe logo zespołu...

Powrót do początku strony

Historia grupy

Taką historię mogło tylko ułożyć życie, albo wymyśleć... - powiedział kiedyś Andrzej Mogielnicki. Takiego rockowego ewenementu połączonego z przekorną abnegacją wszystkiego i wszystkich na polskiej scenie nie było od dawna. Zespół, który od ponad dwudziestu pięciu lat święci triumfy, tworzony był w iście perfekcyjny sposób. Było to wiele lat temu, kiedy młody prawnik i zasłuchany w Rolling Stones poeta - przyszły tekściarz Lady Pank - Andrzej Mogielnicki ("Mogiel") stwierdził, że dobrze byłoby wprawić w ruch maszynę do wykonywania piosenek. Rockowych piosenk. Do tej pory teksty Andrzeja Mogielnickiego wyśpiewywały gwiazdy polskiej estrady. Sukces mógł być zatem pewny. Należało tylko spotkać kogoś, kto komponowałby muzykę i skompletował zespół - bardzo sprawnych i dobrych muzyków, bo i grupa miała być z założenia fabryką przebojów, niekwestionowaną gwiazdą, super grupą polskiego rocka. Andrzej Mogielnicki i Jan Borysewicz poznali się, kiedy to "Borys" grał jeszcze ... w Budce Suflera, a "Mogiel" pisał dla "Budki" - takie przeboje jak : "Ona przyszła prosto z chmur" czy "Tyle tego masz". Jan Borysewicz w Budce był gitarzystą, a na próby i sesje przyjeżdżał do Lublina, chyba, że spał w... studio, jako że zdarzało mu się tam mieszkać. Na gitarze grał już wówczas jak mało kto i od razu wpadł w oko "Mogielowi". Spotkali się w krakowskim Teatrze STU, gdzie nagrywali drugą płytę Izabeli Trojanowskiej. Jan Borysewicz, będąc jeszcze w Budce Suflera, skomponował "Obejdzie się bez łez" i "Nie wierz nigdy kobiecie". Wkrótce "Johan" opuścił zespół Romualda Lipki. Była jesień 1981 roku. W tym samym studio Teatru STU Jan Borysewicz, wespół z dwoma muzykami sesyjnymi: Andrzejem Dylewskim [perkusja] i Wojciechem Bruślikiem [gitara basowa] nagrał piosenkę "Mała Lady Punk". Słowa napisał oczywiście "Mogiel". Wtedy padło postanowienie - musimy stworzyć zespół. Było pierwsze nagranie. Zespół nie miał jeszcze swojej nazwy. Popularność przeboju sprawiła jednak, że od tej chwili do dziś zespół zwie się Lady Pank. Zaczęły się rozmowy, gorączkowe dyskusje, nocne telefony między Wrocławiem a Warszawą. Ponieważ podejście obu panów do zagadnienia muzycznego show było identyczne więc obaj szybko doszli do porozumienia. Myślano nad składem, rodzajem wykonywanej muzyki, strojami estradowymi, aparycją muzyków, karami za spóźnianie się na próby, etc. Pozostało jeszcze jedno. Sponsor, który wyłoży fundusze i uwierzy, że całe przedsięwzięcie ma szansę powodzenia. Znalazł się. Ówczesny dyrektor Stołecznej Estrady, Stanisław Cejrowski, zainwestował w grupę milion i zespół zaczął istnieć. Tak zaczęła się wielka kariera Lady Pank.

Zespół od razu zobywał w kraju wielką popularność. Pierwsze utwory z repertuaru grupy pięły się na szczyty list przebojów. A przy tym nadkomplety na widowniach wielkich hal w całej Polsce. Zauroczenie zespołu brzmieniem The Police nie przeszkadzało nikomu. Mało kto wówczas w Polsce grał tak jak Lady Pank. Rzeczywistość, ujęta młodzieżowym slangiem, w tekstach Andrzeja Mogielnickiego jakże dobrze trafiała w gusta nastolatków na początku lat 80-tych. Koncerty zespołu zawsze ściągały tłumy fanów. Od pierwszego koncertu, w Kaliszu, poprzez koncert inaugurujący działalność klubu ACK SGPiS "Park" w Warszawie, w którym niebawem powstał Oficjalny Fan Club zespołu - aż do dziś - publicznych występów grupy były tysiące. Tylko w 1983 roku było ich około czterystu. Zespół koncertował jednak nie tylko w Polsce. Także w Europie, USA i Kanadzie. Grupa w ciągu kilkunastu lat niejeden raz zmieniała swój skład. Zawsze jednak, niemal od samego początku istnienia zespołu, grali i śpiewali w Lady Pank Jan Borysewicz i Janusz Panasewicz. FOTO: Jan Bortkiewicz

1 III 1985 r. grupa po raz pierwszy wyjechała do Stanów Zjednoczonych i przebywała tam trzy tygodnie. W tym samym czasie w USA ukazała się płyta zatytułowana "Drop Everything" (MCF 3270, później wydana w Polsce przez Klub Płytowy "Razem" - RLP 005). Był to anglojęzyczny analogon pierwszej płyty wydanej w kraju ("Lady Pank"). Nakładem MCA w USA ukazała się również kaseta magnetofonowa (MCAC-5558) zawierająca materiał z winylowego krążka "Drop Everything". Tygodnik "NEW NUSICAL EXPRESS" (22 VI 1985) w dziale "Tour News"donosił, że: " Lady Pank jest czołową polską grupą rockową, która jako pierwszy zespół z kraju socjalistycznego, nagrała płytę długogrającą ("Drop Everything" dla wytwórni MCA). Z tej okazji grupa odwiedzi Londyn dając tam dwa koncerty "... Informacje o zespole ukazały się ponadto w tygodniku "NEWSWEEK", jak również w dzienniku "WASHINGTON POST". Podczas programu TV "American Bandstand" Dicka Clarka (emisja: 24 IV 1985 r.) zespół wykonał dwa utwory: "Minus zero" oraz "Hero". Dla MTV zrealizowano także teledysk z piosenką "Minus zero" w reżyserii ZbigniewaRybczyńskiego.

W styczniu 1986 roku zespół Lady Pank wystąpił na oficjalnej gali XX Targów MIDEM w Cannes. Jeszcze w przeddzień rozpoczęcia XX Targów zespół koncertował w kraju dając dwa spektakle "Jacek i Placek w poszukiwania krainy leniuchów" w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Pokonując trasę: Zabrze - Warszawa - Paris - Nice grupa dotarła do Cannes, gdzie w sali "Les Ambassadeurs" Pałacu Festiwalowego wzięła udział w koncercie "Odkryć Roku". Podczas koncertu-składanki "Gala Decouvertes" zespół wystąpił jako pierwszy... Do Cannes zespół zabrał teledysk Marka Grabowskiego nakręcony w Krakowie oraz amerykański longplay "Drop Everything". W kraju, z okazji udziału Lady Pank na Festiwalu MIDEM w Cannes, Tonpress wydał singiel (S-591) "Sly"/"This is only rock and roll". W gazecie targowej "MIDEM-News" ukazał się ponadto fotos zespołu oraz tekst przypominający sukcesy zespołu w USA. W Cannes zespół wystąpił w składzie: Jan Borysewicz, Janusz Panasewicz, Paweł Mścisławski, Andrzej Dylewski i Edmund Stasiak. Należy tutaj przypomnieć, że starania o to, by zespół Lady Pank wystąpił na Festiwalu w Cannes zaczęły się dużo wcześniej, bo już w 1984 roku. Wtedy to, późnym latem 1984 r., wytwórnia Mega nagrała anglojęzyczną wersję pierwszego longplaya zespołu i już w styczniu 1985 roku na XIX Targach MIDEM zaoferowano ten materiał amerykańskiej wytwórni fonograficznej MCA. Wkrótce potem zespół poleciał do USA.

Dwudziestego czwartego marca 1986 roku grupa wyleciała do Japonii, gdzie wzięła udział w prestiżowym XV Tokio Music Festival. Z Warszawy - via: Zurych - Paryż - Alaska grupa dotarła do Tokio, gdzie 30 marca w Nippon Budohkan Hall podczas festiwalowego konkursu wykonała "Mniej niż zero". (Występy konkursowe rejestrowała japońska telewizja). I znów sukces - wyróżnienie dla zespołu i nagroda za najlepszą kompozycję Festiwalu ("Mniej niż zero") dla Jana Borysewicza. Wspomniany Festiwal zakończyło odśpiewanie - przez wszystkich jego uczestników - pokojowej pieśni "We Are The World". Partię, którą w oryginale tegoż songu śpiewał Bruce Springsten wykonał wówczas wokalista Lady Pank. Z Kraju Kwitnącej Wiśni zespół przywiózł kryształowy monument, a Jan Borysewicz zegarek marki Seiko z wygrawerowanymi gratulacjami dla najlepszego kompozytora Festiwalu. W Tokio, jeszcze przed Festiwalem, lider zespołu (Jan Borysewicz) oraz autor tekstów (Andrzej Mogielnicki) udzielili ponadto wywiadu dla japońskiej telewizji. Zespół wziął również udział w okolicznościowym koktajlu zorganizowanym w "Tokyo Prince Hotel". Przyjęcie rejestrowała japońska telewizja. Odbyła się także konferencja prasowa. Na zakończenie Festiwalu wydano stosowny bankiet... 1 kwietnia 1986 roku prasa w Polsce doniosła o sukcesie zespołu Lady Pank w Japonii. I nie był to wcale, jak niektórzy uważali, primaaprilisowy żart... Na Okęciu czekały na muzyków tłumy fanów.

Wiosną 1986 roku zespół wystąpił w Niemieckiej Republice Demokratycznej podczas Festiwalu Przyjaźni Polsko-Niemieckiej dając tam koncert w Cottbus. Wracając z NRD, już w kraju, w maju 1986 roku zespół Lady Pank zagrał kilka koncertów w południowo-zachodniej części Polski. Finałem tej niemiecko-polskiej trasy był koncert, który odbył się 11 maja 1986 roku w sali Wojewódzkiego Domu Kultury przy ul. Mazowieckiej we Wrocławiu. Grupa zagrała wówczas składankę przebojów w zestawieniu identycznym jak na Festiwalu w Sopocie z sierpnia 1985 roku. Tuż po tej trasie najbliższym koncertem we Wrocławiu była impreza na Stadionie Olimpijskim, 1 czerwca 1986 roku...

W trzydziestoletniej karierze zespołu kilkakrotnie bywało tak, iż grupa pauzowała. Najdłuższa, bo aż trzyletnia przerwa obejmowała lata 1991-1992-1993. W tym czasie założyciel i lider Lady Pank stworzył trio i wydał solową płytę "Wojna w mieście". Całkowicie "odmłodzona" już Lady Pank powróciła na estradę dopiero w 1994 roku. Stale jest tak jak w jednym z wywiadów powiedział kiedyś Jan Borysewicz: "Nigdy nie rozwiążę tego zespołu...".

Od wiosny do jesieni 2000 roku w całym kraju trwała trasa koncertowa promująca płytę zespołu - "Nasza reputacja", która to pojawiła się 11 września 2000 roku na osiemnaste urodziny gwiazdy. Z tej okazji odbyło się wiele koncertów promujących ten krążek, ale i sam jubileusz zespołu, jak choćby cykl koncertów pod nazwą "Grundig zaprasza na osiemnaste urodziny Lady Pank".

30 XI 2000 roku, w Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu, miał miejsce galowy koncert Lady Pank będący ukoronowaniem osiemnastoletniej kariery zespołu. Występ rejestrowały kamery TVP.

Powrót do początku strony

Martwy postój

Po "czarnej niedzieli" we Wrocławiu, tj. 1 czerwca 1986 roku, zespół zawiesił swoją działalność... W wyniku karencji nałożonej przez Ministerstwo Kultury i Sztuki "martwy postój" grupy trwał pół roku. To, że Lady Pank wraca na estradę padło dopiero 9 XII 1986 roku podczas zorganizowanej konferencji prasowej w siedzibie Warszawskiego Oddziału SD PRL (fotografie z konferencji - poniżej).


Po reaktywowaniu Lady Pank pierwszy koncert odbył się 21 I 1987 roku w sali Domu Kultury Zakładów "Ursus". Cztery dni później nastąpiła właściwa "inauguracja" - koncert w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.

26 VII 1988 roku grupa Lady Pank udała się do USA, gdzie cztery dni później, w sobotę 30 VII wystąpiła podczas Chicago's Lakefront Polish Festiwal. Zespół reklamowany był jako Poland's hottest rock band... Najważniejszym koncertem dla zespołu, bo przed amerykańskimi impresariami, miał być występ Lady Pank - 13 VIII w Copernicus Center... 1 IX grupa przeniosła się z Chicago do Nowego Jorku, gdzie od tej pory występowała w klubie Skorpios. To właśnie w Stanach Zjednoczonych doszło do, nieoczekiwanego dla wszystkich fanów zespołu, podziału grupy. Jan Borysewicz oraz Janusz Panasewicz występowali razem, natomiast pozostali muzycy jako The Mix. W 1991 roku zespół Lady Pank ponownie udał się do USA, gdzie... zawiesił swą działalność. Przerwa trwała trzy lata. Powrót na estradę nastąpił latem 1994 roku. Od tej pory zespół w "odmłodzonym" składzie nieprzerwanie występuje do dziś.

Powrót do początku strony

Prasa o zespole

Prasa, w kraju i za granicą, szeroko rozpisywała się o zespole ... Na ogół pochlebnie. Kiedy "brakowało" tematów - pisano o aferach i skandalach towarzyskich, których, co tu dużo mówić, zespołowi nigdy nie brakowało. Zespół gościł nie tylko na łamach periodyków muzycznych. Bardzo często była to "Polityka", "Życie Literackie", czasopisma młodzieżowe, itp.

Właściwie w przypadku zespołu Lady Pank można mówić o swojego rodzaju fenomenie artystyczno-socjologicznym... Lady Pank jako zjawisko muzyczne czy trend w modzie w pierwszej połowie lat 80-tych... To także tłumy rozhisteryzowanych, zakochanych fanek towarzyszących w tym czasie koncertom zespołu oraz grupy chłopców, niczym zahipnotyzowanych, wpatrzonych w Jana i jego gitarę - zasłuchanych jak gra lider grupy. A wszystko to przy nadkompletach na widowni. Kolorowe stroje, fryzury afro, koszulki w tygrysie wzorki - wszystko to, jakże dobrze, znane jest fanom zespołu z tamtych lat. Ale i dziś zespół przyciąga na swe koncerty tłumy. Jak zawsze młodych, coraz młodszych, ale i tych starych "wiarusów" - wiernych od lat fanów zespołu. Magia, czar. Niczym niewidzialny magnes przyciągający "rząd dusz". Spragnionych muzyki - dynamicznego rocka, jak zawsze, zagranego przez zespół niezwykle starannie, wręcz perfekcyjnie. Lady Pank to niewątpliwie pewne zjawisko socjologiczne, które trwa juz blisko trzydzieści lat. Nie bez powodu nazywane jest czasami polskim "Rolling Stones".

Powrót do początku strony

Kalendarium1982

Są pierwsze dwa nagrania i dwa przeboje. Dotychczas zespół nie miał swojej nazwy. Padają różne propozycje nazwy ansamblu. Oba utwory tworzą pierwszy singiel grupy (Tonpress S-433 - "Mała Lady Punk"/"Minus 10 w Rio"). Popularność piosenki "Mała Lady Punk" sprawia, że od tej chwili do dziś zespół zwie się Lady Pank. Koncerty, koncerty... Głównym wokalistą pozostaje Jan Borysewicz. Wreszcie pierwszy koncert w Kaliszu z udziałem Janusza Panasewicza jako frontmana ansamblu. W połowie sierpnia koncert inaugurujący otwarcie ACK SGPiS "Park" w Warszawie (wkrótce rusza w nim Oficjalny Fan Club zespołu). Jesienią następuje pierwsza zmiana składu grupy. Cała Polska poznaje "złoty" skład Lady Pank: Jan Borysewicz - Janusz Panasewicz - Edmund Stasiak - Paweł Mścisławski - Jarosław Szlagowski. Narodziny nowej gwiazdy...

1983

Przeboje, przeboje... "Mniej niż zero", "Kryzysowa narzeczona", "Fabryka małp", "Pokręciło mi się w głowie", "Du du", "Zamki na piasku", "Wciąż bardziej obcy", "Vademecum skauta" czy "Moje Kilimandżaro". Większość zawartych na singlach Tonpressu. Koncerty, koncerty... Tylko w 1983 roku było ich około czterystu. Zespół szturmem zdobywa listy przebojów. Realizowane są pierwsze teledyski grupy. Lady Pank w jednej minucie można usłyszeć w radio, zobaczyć w TV czy wysłuchać podczas koncertu grupy. W listopadzie ma miejsce galowy koncert zespołu w Hali Gwardii w Warszawie. Spektakl rejestrowany jest przez TVP. Panasewicz na linie, czarny kociak w klatce, stroboskopowe światło, konfetii... Show. W grudniu ukazuje się wreszcie długo oczekiwany przez wszystkich pierwszy longplay grupy. Lady Pank jest zespołem numer 1 w Polsce...

1984

To również bardzo "tłusty" rok w historii grupy. Potwierdza to choćby udział w obchodach setnego wydania listy przebojów programu III PR. W czerwcu ukazuje się druga płyta Lady Pank - "Ohyda". Jest kilka nowych przebojów. Pojawiają się także nowe teledyski. Zespół ponownie występuje podczas Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. (Po sukcesie kompozycji "Mniej niż zero" z 1983 roku - teraz kolejny festiwalowy hit: "To jest tylko rock and roll" z płyty "Ohyda"). Ponadto Lady Pank - jako gwiazda - po raz pierwszy występuje na dużym ekranie ("To tylko rock", reż. Paweł Karpiński). W grudniu zespół otrzymuje prestiżowe wyróżnienie: Złote płyty za "Lady Pank" Tonpressu i "Ohydę" Savitoru. Nagrody "Metronom '84" potwierdzają muzyczne inklinacje artystów. Laury przypadają liderom Lady Pank. Zespół nadal jest na szczycie...

1985

Następny, dobry rok w dziejach Lady Pank. W marcu trzytygodniowe tournee po USA uwieńczone anglojęzycznym albumem "Drop Everything". Jest i teledysk w MTV ("Minus zero"). Niedługo po powrocie zza wielkiej wody w radio pojawiają się nowe przeboje, np. "Someone's' round the corner" z płyty wydanej w Stanach, czy "Sztuka latania" ze składanki pod tym samym tytułem. Koncerty nie tracą na atrakcyjności i w tym roku. To bardzo udane występy podczas poznańskiej Rock Areny i czerwcowego KFPP w Opolu. W sierpniu, podczas Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie, zespół - jako gwiazda - daje znakomity koncert rejestrowany przez radio i TV. Cała Polska mogła wówczas zobaczyć, że za perkusją nie siedzi już Jarosław Szlagowski. Jego miejsce zajmuje teraz - były perkusista grupy MECH - Andrzej Dylewski...

1986

Podróże, podróże... W styczniu wyjazd zespołu na Festiwal MIDEM w Cannes. Pojawia się nowy singiel "Sly"/"This is only rock and roll". W kraju na listach przebojów "Marchewkowe pole". W TVP kreskówka dla dzieci... W lutym Lady Pank w studio Polskich Nagrań zgrywa materiał na kolejną płytę. Niedługo potem grupa wyjeżdża do Japonii na prestiżowy Tokio Music Festiwal. I znów sukces - wyróżnienie dla kapeli i nagroda za najlepszą kompozycję Festiwalu ("Mniej niż zero") dla Jana Borysewicza. W planach trasa francuska... Jednak 1 czerwca na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu kończy się wspaniały pochód grupy... Niefortunny występ lidera, w następstwie którego zespół... zostaje zawieszony. Mogielnicki nie jest już z Lady Pank. Latem ukazuje się płyta "LP3". Złośliwi wskazują "proroctwo" grafiki na okładce krążka. Do końca roku grupa pauzuje...

1987

Koniec blokady Lady Pank i zespół powraca na estradę. Pierwszy po przerwie koncert ma miejsce 27 I w sali Domu Kultury Zakładów "URSUS". Cztery dni później następuje właściwy come back Lady Pank - koncert w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Andrzeja Dylewskiego zastępuje nowy perkusista - Jacek Wiesław Gola. Zespołowi towarzyszy także Jerzy Suchocki - muzyk grający na instrumentach klawiszowych. Koncerty, również te na cele charytatywne, powiększają rzesze sympatyków. Stare przeboje, w nowych aranżacjach, brzmią teraz jakże inaczej. Klawisze niewątpliwie urozmaicają muzyczny sound zespołu. Lady Pank bierze również udział w telewizyjno-koncertowym przedsięwzięciu, w wyniku którego dochodzi do nagrania utworu-songu "Nasz wspólny świat". Zespół, po przymusowej przerwie, zostaje bardzo ciepło przyjęty przez fanów…

1988

Początek roku zaczął się niezwykle przebojowo. "To, co mam", "Tacy sami"... Tekstów przebojów grupy nie pisze już Andrzej Mogielnicki. Zastępują go inni znani tekściarze. W połowie roku w radio ukazuje się bardzo udana kompozycja "Zostawcie Titanica". Latem grupa wyrusza do USA, gdzie pojawia się pierwsza płyta kompaktowa zespołu. To właśnie w Stanach dochodzi do, nieoczekiwanego dla wszystkich fanów Lady Pank, podziału grupy. Jan Borysewicz oraz Janusz Panasewicz występują razem. Reszta jako The Mix. "Żywa legenda" Lady Pank jakby przygasa. Wieści dochodzące zza oceanu wskazują na kryzys grupy... Tymczasem jesienią w kraju pojawia się kaseta magnetofonowa "Królowa ciszy" zrealizowana w czerwcu tego samego roku. Płyta jest pierwszą produkcją solową lidera Lady Pank. Tysiące zawiedzionych fanów czeka na ICH powrót…

1989

W czerwcu pojawia się licencyjna kaseta magnetofonowa zawierająca materiał z płyty "Tacy sami", choć bez utworu "Giga giganci"... Nowe przeboje, nowe instrumentarium... Grupa wyraźnie eksperymentuje oscylując pomiędzy ostrym, metalowym jazgotem gitar oraz pop-rockowym brzmieniem syntezatorów w wydaniu quasi-amerykańskim. Przynosi to czasami zupełnie niespodziewane efekty. Na przykład "Oglądamy film" w wykonaniu Jana Borysewicza był zupełnym zaskoczeniem dla fanów zespołu. W tym samym roku ukazuje się wreszcie solowa płyta Jana Bo. "Królowa ciszy", której materiał znany był już fanom z ubiegłorocznej kasety POLMARKU. Nieco później zostaje wydany singiel "Gwiazdkowe dzieci" / "Gwiazda na wietrze", który wraz z "Królową ciszy" składa się na "Pastorałki" Jana Bo... Publika spragniona koncertów grupy…

1990

W marcu i kwietniu w Studio S4 w Warszawie grupa nagrywa materiał na nową płytę. Dziesięć piosenek, do których słowa ułożył Jacek Skubikowski, składa się na płytę "Zawsze tam, gdzie ty". Skład zespołu uległ wielkiej zmianie. Do Jana Borysewicza i Janusza Panasewicza dołączyli tacy muzycy jak Piotr Urbanek [gitara basowa], Jarosław Szlagowski [perkusja], Konstanty Joriadis [syntezatory] oraz Rafał Paczkowski [Hammond, fortepian, syntezatory]. Realizacją nagrań na płycie "Zawsze tam, gdzie ty", podobnie jak bywało to już wcześniej, zajął się Rafał Paczkowski. Ciekawostką jest to, iż do zespołu powrócił "Szlaga", tj. Jarosław Szlagowski grający już wcześniej w Lady Pank w latach 1983-85. Jednym z hitów jest tytułowy utwór "Zawsze tam, gdzie ty" często grany zresztą do dziś. Płyta ukazuje się również w USA na nośniku CD…

1991

Tego roku zespół ponownie udał się do USA, gdzie... zawiesił swą działalność. Tysiące rozgoryczonych fanów nie mogło pojąć - co też się stało ?.. Tymczasem w kraju ukazała się, wydana przez Biuro Usług Promocyjnych w Sopocie, płyta "Zawsze tam, gdzie ty". W mediach lansowane są największe przeboje z tej płyty - utwór tytułowy, ale także "Jak igła" czy "Niedokończona ulica". W TV często emitowany jest teledysk do utworu "Zawsze tam, gdzie ty" (Polvision). Pojawia się również dyskograficzna pozycja "The best of Lady Pank" (BO Production) zawierająca największe przeboje grupy. Przez pierwszych dziewięć lat swego istnienia zespół obrósł legendą. Stał się popularny... zanim powstał, ale był też nadal bardzo popularny już po zawieszeniu swej działalności. Grupa niespodziewanie zniknęła ze sceny, by jednakże powrócić w glorii za kilka lat…

1992

Zespół właściwie nie istnieje, choć nadal wydawane są jego płyty. Intersonus wydaje na nośnikach MC i CD "Lady Pank 1981'-85'". Digiton reedytuje na CD wcześniejsze wydawnictwa zespołu: "LP3" oraz "Tacy sami". Prawdziwą bombą jest jednakże solowy projekt Jana Borysewicza. W kwietniu, w warszawskim studio S-4, trio Jan Bo nagrywa płytę "Wojna w mieście". Obok Jana Borysewicza występują panowie Wojciech Morawski [perkusja] i Wojciech Pilichowski [bas]. Realizacją nagrań zajął się Leszek Kamiński. Produkcją - Jan Bo oraz Leszek Kamiński. Dużą ciekawostką jest tu duet tekściarzy: Jan Borysewicz oraz Wojciech Waglewski. Płyta jest znakomita i powala z nóg najbardziej wybrednych krytyków. Lady Pank nie istnieje, choć duch grupy czai się zewsząd. Przypomina wciąż o tym miękki, ciepły Fender Jana Borysewicza...

1993

Pomimo braku obecności grupy na polskiej scenie muzycznej w kraju nadal wydawane są jednak wcześniejsze płyty zespołu. Tym razem to Intersonus dokonuje reedycji kompaktów "LP3" i "Tacy sami". Na nośniku optycznym, wydane również przez tę samą firmę, pojawiają się także wcześniejsze produkcje grupy: "Ohyda" oraz "Drop Everything". Ukazuje się ponadto druga część wydawnictwa "The best of Lady Pank". Tymczasem najlepszy rock band czasów PRL-u, a następnie III Rzeczypospolitej nie istnieje. Reedytowane wcześniejsze wydawnictwa płytowe są jedynie namiastką tego, czego oczekują sympatycy grupy. Dynamicznych koncertów, bezpośredniego kontaktu z zespołem brakowało zapewne wielu fanom. Na otarcie łez pozostawały jednak doskonałe wręcz koncerty trio Jana Bo w składzie: Borysewicz - Pilichowski – Morawski…

1994

Tego roku grupa powróciła na estradę. Do zespołu, którego trzon nadal stanowili Jan Borysewicz oraz Janusz Panasewicz, dołączyło dwóch nowych gitarzystów (Andrzej Łabędzki, Krzysztof Kieliszkiewicz) i perkusista (Kuba Jabłoński). Debiut był bardzo udany, a wydana wkrótce płyta "NANA" (KOCH International) należy do jednej z najlepszych w dyskografii zespołu. Janusz Panasewicz zadebiutował tu jako tekściarz - pisząc słowa do "Rozbitków" oraz "Młodych orłów". Zespół pojawił się wreszcie na scenie dając wspaniałe koncerty oraz potwierdzając, iż Lady Pank jest zespołem na szczycie. Ukazuje się również reedycja "Zawsze tam, gdzie ty" (CD Intersonus). W grudniu zespół nagrał "Małą wojnę - akustycznie". Koncert "bez prądu" odbył się w studio S-1 Radia Łódź S.A., a transmitowany był poprzez Radio Łódź jak i program II TVP…

1995

Po cyklu koncertów na Wybrzeżu i Festiwalach w Węgorzewie oraz we Wrocławiu grupa nieco uspokoiła swą dynamikę emanującą z płyty "NANA". Tymczasem w tym roku ukazują się nowe płyty zespołu. Starling S.A. wydaje "Małą wojnę - akustycznie", Intersonus "Ballady", natomiast KOCH International CD "GOLD". W tym samym roku, w Studio Winicjusza Chrósta w Sulejówku, zostaje nagrana kolejna płyta ansamblu Jana Bo "Moja wolność". Nowym perkusistą w autorskim trio Jana Borysewicza jest drumler Lady Pank - Kuba Jabłoński, który wcześniej bębnił w zespole "Kazik na żywo". Lady Pank kolejny raz potwierdza, że należy do pierwszej ligi polskiego rocka, a wydawane płyty zbierają najlepsze notowania. Grupie nie są obce nastrojowe, rockowe ballady, ale także ostre, dynamiczne riffy - jak choćby te w "Zakrętce" z płyty "Gold"…

1996

Zespół nadal koncertuje i nagrywa nowe płyty. Pod koniec lata tego roku Starling S.A. wydaje "Międzyzdroje". Płyta stanowi niezwykle interesujący materiał w dyskografii zespołu. Oprócz instrumentów klawiszowych pojawia się tutaj kwartet smyczkowy: wiolonczela - dwoje skrzypiec - altówka. Teksty są autorstwa Janusza Panasewicza. W grudniu także Starling wydaje świąteczne "Zimowe graffiti". (Wkrótce Lady Pank bierze udział w programie telewizyjnym, w którym zespół wraz z dziećmi wykonuje utwory z tej właśnie płyty). Teksty, podobnie jak poprzednio, napisał wokalista grupy - Janusz Panasewicz. W tym roku pojawiła się również reedycja materiału z muzyką do filmu rysunkowego. Kompakt "O dwóch takich, co ukradli Księżyc" tym razem, chociaż podobnie jak w przypadku dwóch wspomnianych płyt, wydaje Starling. Grupa eksperymentuje…

1997

Tego roku zespół zaskoczył zapewne wielu... Przede wszystkim tym, że latem pojawił się dwupłytowy kompakt "W transie", na którym znalazły się stare przeboje w nowych aranżacjach. Grupa tym razem zaaplikowała fanom sporą dawkę muzyki w dyskotekowych rytmach. Płytę i kasetę wydał Starling, co stanowiło już pewną tradycję ostatnich lat. Płyta nieco ekstrawagancka, a nawet dla wielu... kontrowersyjna. Dowodziła jednak, że zespół lubi eksperymentować. W czerwcu, podczas Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, grupa wykonała dwa utwory: "Czy czujesz jak" (z płyty "Międzyzdroje") oraz "Zamki na piasku" (w wersji techno), co na pewno zaskoczyło publiczność festiwalową. (Niedługo potem tę akurat wersję wspomnianego utworu wykorzystano do starannie opracowanego teledysku grupy). Dyskotekowe sample brzmią do dziś…

1998

Najbardziej rockowa, "ciężka" i jedna z najlepszych płyt zespołu ujrzała tego roku światło dzienne. Krążek "Łowcy głów" z mnóstwem gitar, efektów, karkołomnych solówek i ciekawych aranży powalał z nóg. Płyta, tradycyjnie już wydana przez Starling S.A., wywarła ogromne wrażenie na słuchaczach. Oprócz Janusza Panasewicza oraz Jacka Skubikowskiego, w charakterze tekściarza, zaprezentował się tu gitarzysta grupy - Andrzej Łabędzki, który do własnego tekstu ("Mały rastaman") skomponował także muzykę. Prymat Jana Borysewicza w komponowaniu przebojów zespołu został tu przełamany. (Notabene to lider Lady Pank nałożył vocal do tego utworu). To właśnie "Łowcy głów" potwierdzają, że Lady Pank jest doskonałym zespołem gitarowym, który potrafi zagrać ostro, wręcz agresywnie partie gitar świetnie wymieszanych w hard rockowym biglu…

1999

To kolejny dobry rok w dziejach Lady Pank. Szereg doskonałych koncertów tradycyjnie już potwierdza, że grupa jest perfekcyjnym zespołem koncertowym. Muzycy decydują się wreszcie nagrać materiał live. Płyta "Koncertowa", wydana teraz przez ZIC ZAC, zawierała największe przeboje grupy. Nagrań dokonano podczas koncertów w Krakowie (KLUB "WOLNOŚĆ FM") 21 marca 1999 roku. (Organizacja koncertów oraz nagrania: SCENA FM. Współpraca organizacyjna: Marek Mach - Riff Corporation). Na "Koncertowej" pojawiają się również dwa utwory w wersjach studyjnych ("Rozmowa z...", "Do Moniki L."). Ukazuje się także singiel z utworem "Do Moniki L." (Utwór wykorzystano w filmie Marka Koterskiego "Ajlawju"). Powstają także obrazy video. Teledysk do tegoż utworu czy już wkrótce video BMG do "Rozmowa z..." nagrane w koncertowej scenerii…

2000

Od wiosny do jesieni grupa występowała w całej Polsce dając szereg koncertów promujących nową płytę, ale i... osiemnastolecie działalności zespołu. Krążek zatytułowany "Nasza reputacja" ukazał się 11 września 2000 roku. Tego dnia właśnie przyjęto umowną datę osiemnastych urodzin super gwiazdy. Finał "osiemnastkowych" koncertów miał miejsce 30 listopada w Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu, gdzie odbył się wielki, galowy koncert zespołu rejestrowany przez TVP. Podczas koncertu wystąpili muzycy z dawnego składu grupy, ale również i inni artyści, m.in. Zbigniew Hołdys, Olaf Lubaszenko, Paweł Kukiz czy Kasia Nosowska. Płyta "Nasza reputacja", jakże inna od wszystkich poprzednich, przedstawiła tym razem bluesowe inklinacje muzyków zespołu. Ponadto potwierdzała, że Lady Pank to kwintet doskonałych instrumentalistów…

2001

Na początku tego roku zespół odpoczywał po trudach ubiegłorocznych, "osiemnastkowych" koncertów, których uwieńczeniem była wielka gala we Wrocławiu. W styczniu grupa udała się do USA, gdzie dała dwa koncerty. Od kwietnia ruszyła wielka trasa koncertowa po całej Polsce. Miesiąc maj należał do jednych z najbardziej instensywnych podczas tej trasy. Kolejne miesiące to liczne występy grupy na Wybrzeżu, Mazurach i w centrum kraju. W plebiscycie magazynu muzyków "Gitara i bas" lider i jego grupa odbierają laury za ubiegły rok. Jan Borysewicz jest najlepszym gitarzystą rockowym, a "Nasza reputacja" to najlepsza płyta rockowa w 2000 roku. We wrześniu zespół opuścił gitarzysta - Andrzej Łabędzki i od tego momentu Lady Pank występuje jako kwartet wspomagany na koncertach przez sidemana - Michała Sitarskiego…

2002

Wiosną tego roku Jan Borysewicz wraz z Pawłem Kukizem rozpoczęli nagrywanie materiału do filmu "E = mc2" Olafa Lubaszenki. 20 kwietnia ruszyła tegoroczna trasa koncertowa Lady Pank. W maju zespół rozpoczął w studio pracę nad dwoma premierowymi utworami, które wkrótce ukazały się na płycie "BESTA BESTA". (24 czerwca miała swą premierę płyta "BESTA BESTA" - otwierająca serię zatytułowaną "Antologia Lady Pank" - a związana z 20-leciem działalności grupy). 26 czerwca w warszawskim Klubie "Park" odbył się koncert połączony z oficjalną premierą płyty. 29 czerwca zespół wystąpił w Operze Leśnej w Sopocie podczas koncertu związanego z otwarciem nowego kanału muzycznego MTV Classic. W październiku ukazały się reedycje trzech studyjnych płyt zespołu - będących kontynuacją serii "Antologia Lady Pank"...

2003

W styczniu zespół Lady Pank wystąpił podczas XI Finału WOŚP, natomiast duet Borysewicz-Kukiz zrealizował teledysk do utworu "Bo tutaj jest jak jest". Już 3 marca w warszawskim klubie "Stodoła" odbył się pierwszy, promocyjny koncert duetu. W kwietniu zespół rozpoczął tegoroczną, krajową trasę koncertową. W czerwcu Jan Borysewicz oraz Paweł Kukiz odebrali "ZŁOTĄ PŁYTĘ" za sprzedaż krążka duetu. W rozgłośniach radiowych pojawił się nowy singiel z utworem "Jeśli tylko chcesz". Powstał także teledysk. 29 czerwca zespół koncertował w londyńskiej "Astorii". W lipcu, w Kołobrzegu, zespół i duet wystąpił obok Marka Torzewskiego. 26 lipca w Olecku miał miejsce "Lady Pank Day" kończący I Międzynarodowy Zlot Fanów Lady Pank. W listopadzie zespół oraz duet udał się na tournee do USA, gdzie grupa świętowała 21 urodziny…

2004

Pod koniec lutego zespół Lady Pank rozpoczął próby premierowych utworów przygotowywanych na nową płytę grupy, a już w marcu w warszawskim studio S4 rozpoczęto pracę nad płytą. Do zespołu, w charakterze tekściarza, po latach powrócił Andrzej Mogielnicki. W kwietniu zespół wziął udział w zdjęciach do teledysku do utworu "Sexy-plexi" promującego nową płytę zespołu. 30 kwietnia rozpoczęła się tegoroczna trasa koncertowa grupy. Nowy utwór, już w maju, pojawił się w rozgłośniach radiowych. 28 czerwca miała swą premierę płyta "TERAZ" LADY PANK. Nakręcono także kolejny teledysk do utworu "Stacja Warszawa", który bił rekordy popularności w wielu mediach. Latem oraz jesienią zespół koncertował po kraju promując m.in. materiał z nowego krążka "TERAZ". W noc sylwestrową A.D. 2004 zespół dał także koncert na gdańskiej Starówce…

2005

W styczniu zespół koncertował na krakowskim Rynku podczas kolejnego finału WOŚP. 8 lutego ogłoszono nominacje do kolejnej edycji nagród przemysłu fonograficznego "Fryderyki". Zespół Lady Pank otrzymał 2 nominacje: 1.Jan Borysewicz – kompozytor roku, 2."Stacja Warszawa" – piosenka roku. Kolejną nominację - związaną z zespołem - otrzymał Andrzej Mogielnicki w kategorii autor roku. 31 marca 2005 roku zespół Lady Pank wyleciał na koncerty do Stanów Zjednoczonych i Kanady. 2 kwietnia zespół podjął decyzję o odwołaniu koncertów. Polska i cały świat pogrążony był w żałobie. Miesiąc później, 7 maja rozpoczęła się tegoroczna trasa koncertowa zespołu. 26 października zespół Lady Pank rozpoczął tournee po USA i Kanadzie. Koncerty zespołu za oceanem obejmowały tym razem Chicago, Detroit, New Jersey, New York oraz Toronto…

2006

20 marca zespół Lady Pank wystąpił w austriackim Kaprun w Alpach w ramach imprezy Europa Sportregion Zell am See - Kaprun. 21 kwietnia rozpoczęła się tegoroczna trasa koncertowa zespołu. 1 maja na wrocławskim Rynku wystąpił zespół JAN BORYSEWICZ GROUP. Do września trwała tegoroczna trasa koncertowa Lady Pank. Tradycyjnie, w okresie jesienno-zimowym zespół pauzuje od koncertów dla szerokiej publiczności. 18 listopada grupa Lady Pank dała bardzo udany koncert w niemieckim Oberhausen podczas fety z okazji 750 wydania INFO&TIPS. 3 grudnia zespół Lady Pank koncertował w warszawskim klubie Proxima - biorąc równocześnie po raz pierwszy udział w przekazie medialnego show: RMF LIVE! Koncert transmitowany był w stacji radiowej RMF, w Internecie, a także nagrywany na potrzeby telewizji - stacja muzyczna VH1…

2007

W styczniu zespół rozpoczął próby nowych utworów. W lutym grupa weszła do studia oraz rozpoczęła nagrania do nowej płyty przygotowanej na 25 lecie działalności Lady Pank. 20 lutego zespół dał koncert w warszawskim klubie "Stodoła". Był to jeden z pierwszych koncertów w tym roku rozpoczynających jubileusz 25-lecia działalności grupy. 18 kwietnia w portalu Onet.pl miała miejsce premiera najnowszego singla zespołu Lady Pank, promującego nową płytę grupy. 21 kwietnia to data premiery radiowej najnowszego singla zespołu Lady Pank - "Strach się bać". 28 maja miała swoją premierę najnowsza płyta zespołu Lady Pank, zatytułowana właśnie: "Strach się bać". Od 7 do 31 maja trwała, zamknięta dla szerszej publiczności, trasa koncertowa zespołu. Grupa wystąpiła w największych amfiteatrach i halach niemal w całym kraju. 15 czerwca grupa dała specjalny recital na 44. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej "Opole 2007". Wcześniej, tego samego dnia, zespół odsłonił swoją gwiazdę w opolskiej Alei Gwiazd. 30 czerwca zespół wystąpił na dachu wrocławskich Arkad. 27 lipca, w Olecku, rozpoczął się kolejny Zlot Fanów Lady Pank. Tymczasem najnowsza płyta "Strach się bać" uzyskała status złotej płyty. Nowy singiel zespołu "Wenus, Mars” od 25 sierpnia można było usłyszeć w Radio Zet. Natomiast w październiku zespół świętował za oceanem 25 urodziny występując w Chicago oraz w Nowym Jorku. W listopadzie w stacjach radiowych odtwarzano nowy singiel "Dobra konstelacja". 28 listopada w Warszawie kręcony był do niego teledysk. W połowie grudnia zespół spotkał się ze swoimi fanami w kawiarence "Dzień dobry TVN"...

2008

1 marca w stacji radiowej RMF uruchomiono radio internetowe RMF Lady Pank nadające muzykę zespołu 24 godziny na dobę. Była to równocześnie pierwsza odsłona radia internetowego polskiego wykonawcy w sieci Internet. Radio rozbrzmiewa nieprzerwanie do dziś. 25 i 26 kwietnia zespół wystąpił w Irlandii dając koncert w Dublinie i w Cork. 28 kwietnia w stacjach radiowych można było usłyszeć czwarty singiel z wydanej w ubiegłym roku płyty "Strach się bać", a zatytułowany „Nie mam nic, prócz Ciebie (Lady)”. 11 maja zespół dał świetny koncert w Londynie. 23 czerwca w Gdańsku odbyło się spektakularne Widowisko Nocy Świętojańskiej, gdzie na Targu Węglowym zespół Lady Pank wystąpił z udziałem kilkudzięsięcioosobowej orkiestry symfonicznej. 7 września, znów nad Tamizą, grupa Lady Pank wystąpiła na koncercie PKO BP Live na słynnej, londyńskiej Wembley Arena w ramach imprezy "Polski rock na Wembley". 19 września został wydany pierwszy, solowy album wokalisty Lady Pank - Janusza Panasewicza, zatytułowany "Panasewicz". 24 września w Radio ZET transmitowany był koncert zespołu, który odbył się na tarasie Radia ZET. 22 listopada zespół ponownie wystąpił w niemieckim Oberhausen. 31 grudnia we Wrocławiu zespół dał koncert sylwestrowy transmitowany przez TVP2...

2009

23 stycznia w Olecku odbył sie przedpremierowy koncert Janusza Panasewicza z utworami pochodzącymi z solowej płyty wokalisty wydanej we wrześniu ubiegłego roku. Zespół Lady Pank od połowy kwietnia do lipca tego roku dał szereg koncertów w całej Polsce. Również w niedużych miejscowościach. Ponadto 1 maja grupa wystapiła z koncertem symfonicznym w kieleckim amfiteatrze. W lipcu i sierpniu zespół wystapił w kilku mniejszych miastach z cyklem koncertów "Przebojowe lato z Radiem ZET". Zespół zamknął tegoroczną, długą trasę koncertową w Warszawie, w Sylwestra, 31 grudnia...

2010

15 lutego ukazał się kolejny, solowy album założyciela Lady Pank - Jana Borysewicza. Dzieło znakomitego gitarzysty nosi tytuł "Miya". (Krążek "Miya" nagrywany był w Woobie Doobie Studio jeszcze w 2009 roku). Od początku marca do niemal końca listopada zespół koncertował w całej Polsce. Szczególnie intensywny koncertowo dla zespołu był maj i sierpień. Wcześniej, bo wiosną tego roku grupa ponownie wystąpiła w Londynie. 24 kwietnia w legendarnej już sali Shepherds Bush Empire w Londynie odbył się kolejny Festiwal Cooltury. Gwiazdą Festiwalu była właśnie żywa legenda polskiego rocka - zespół Lady Pank...

2011

9 stycznia zespół wystąpił w Lublinie podczas XIX finału WOŚP. W marcu grupa Lady Pank wystąpiła w Sopocie i w Warszawie podczas koncertów symfonicznych. 30 kwietnia za Wielką Wodą, w Chicago, odbył się koncert, podczas którego grupa rozpoczęła świętowanie obchodów 30-lecia działalności zespołu. 29 lipca zespół koncertował w nowowyremontowanym Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Po szeregu koncertów na terenie całego kraju zespół ponownie wystąpił za granicą. 2 października w szwedzkim Sztokholmie, a 19 listopada, kolejny raz, w niemieckim Oberhausen. Od 23 do 27 listopada zespół występował za oceanem dając cykl koncertów w USA oraz w Kanadzie. Kolejno były to Hartford, NJ, Brooklyn i Chicago (USA ), a także w Oakville i w Ontario (Kanada). 4 grudnia w Hali Stulecia we Wrocławiu zespół dał doskonały koncert wespół z gdańską orkiestrą symfoniczną...

2012

Rok jubileuszowy w historii grupy. W tym roku zespół Lady Pank obchodzi 30-lecie swojej działalności...

Powrót do początku strony

COPYRIGHT 2000-2012 © by Wojciech Nowak | PHOTO © by Wojciech Nowak | DESIGN © by Kuba Nowak

Teksty i fotografie na tych stronach są prawnie chronione. Prawa autorskie zastrzeżone. ALL RIGHTS RESERVED Unauthorized copying prohibited