Muzycy

Jan Borysewicz | Janusz Panasewicz | Krzysztof Kieliszkiewicz | Kuba Jabłoński | Michał Sitarski

Jan Borysewicz

Urodził się 17 kwietnia 1955 roku we Wrocławiu. Zodiakalny Baran. Genialny samouk. Wirtuoz gitary. Na gitarze gra zawodowo od piętnastego roku życia. Dwadzieścia trzy lata temu założył zespół, który do dziś święci triumfy. Na piosenkach Lady Pank wychowuje się teraz właściwie już drugie pokolenie młodych ludzi. Jan Borysewicz - kompozytor, wokalista, leader, organizator... Zanim powstał zespół, całość przedsięwzięcia przemyślana była w najdrobniejszych nawet szczegółach. Mało kto wie, iż członkowie Lady Pank dobierani byli na bardzo szczególnych zasadach... Nie było żadnego przypadku w tym, że w zespole grali muzycy na przykład o ściśle określonej aparycji. Fanki musiały piszczeć i mdleć z wrażenia, gdy na scenę wychodzili o n i. Prześcigano się nawet w najrozmaitszych konkursach: kto ładniejszy ? Janek, Paweł, a może Janusz ? Nie było dziełem przypadku i to, że w najlepszych latach zespołu pojawiły się perfumy i tenisówki - oczywiście z logo grupy. Już wtedy zespół miał swojego lekarza, charakteryzatorkę i osobistą ochronę. Jeżeli gitary, to tylko Fendera. Sprzęt nagłaśniający - jedynie Marshalla. Perkusja - wyłącznie Rogersa. Zespół Borysewicza występował w Polsce, w Europie i USA. Zdobywał laury i wyróżnienia, choć przecież nie dlatego, że jeździł własnym autobusem z szylem grupy... Ten niezwykły fenomen artystyczny zespołu był, i nadal jest, wynikiem nietuzinkowej gry na gitarze jej leadera. Potwierdzili to także Amerykanie z koncernu MCA. Ponad czterdzieści lat temu również bluesman - Alexis Korner.

Jako piętnastolatek, zauważony przez znanego londyńskiego animatora bluesa (Alexisa Kornera), mógł już występować zawodowo... Na przeszkodzie stanęła nie zakończona jeszcze edukacja w szkole podstawowej, a także sprzeciw rodziców. Jako nastolatek mógł jednakże występować z polsko-enerdowskim ansamblem: Katia und Roman. Jan Borysewicz: "Zarabiałem w Niemczech kupę pieniędzy. Pamiętam, że enerdowski inżynier zarabiał miesięcznie 400 marek (wschodnich - autor), a ja zarabiałem 4000. Miałem wtedy siedemnaście lat..."

Gra równie dobrze lewą jak i prawą ręką. Borysewicz z gitarą nad głową, za plecami, niczym Jimi Hendrix - grający zębami, językiem... Widać, że gra bawi go i cieszy. Jako dziewiętnastolatek powiedział, że w wieku czterdziestu lat będzie grał heavy metal. 17 kwietnia 2012 roku skończył pięćdziesiąt siedem lat. Jedno nie ulega wątpliwości. Jan Borysewicz, niczym stare wino, im starszy tym lepszy. Zespół założył wiosną 1982 roku, choć już w 1981 nagrał dwie pierwsze piosenki, które szybko znalazły się na singlu "Mała Lady Punk"/"Minus 10 w Rio". Grupa, podczas swych tras koncertowych, mieszkała w najlepszych hotelach. Występowała w największych halach, spożywała najlepsze alkohole. Incydenty, skandale i afery zaliczone były na poczet artystycznego image. Tak jak makijaże muzyków, nagie dziewczyny na plakatach czy całe litry przelewanej w gardło whisky (oczwiście Ballantines).

Jako gwiazda - mieszkał w studio, spał na hamaku w piwnicy lub wynajmował pokoje w Forum. Gdy kilkanaście lat temu pokłócił się ze swoją kobietą, tłukąc przy okazji szybę w drzwiach wejściowych wrocławskiego hotelu Panorama, trafił na czoło niemal wszystkich polskich gazet. Brak prywatności, zmęczenie, stała obecność "na topie" - wszystko to jest zapewne bardzo męczące. To cena popularności, uwielbienia, ale także zawiści ludzi z branży. Przełom nastąpił pierwszego czerwca 1986 roku na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu. Niedaleko miejsca, gdzie mieszkał, grał i marzył... Zastanawia tylko to, że dużo wcześniej - wypięty tyłek Czesława Wydrzyckiego (Niemena) skierowany w stronę radomskiej publiki - raził znacznie mniej... Dziś Jan Borysewicz mówi tak: Jestem szczęśliwy, bo spełniły się moje marzenia. Na scenie gram na gitarze i mam swój zespół.


Powrót do początku strony

Janusz Panasewicz

Urodził się 18 stycznia 1956 roku w Lipsku na Mazurach. W Olecku ukończył szkołę podstawową, a następnie rozpoczął edukację w Liceum Ogólnokształcącym nr 3 w Białymstoku, uczęszczając równocześnie do średniej szkoły muzycznej. Maturę otrzymał w 1975 roku. Po maturze Janusz pracował w Oleckim Domu Kultury. W czasie odbywania służby wojskowej trafił do zespołu estradowego "Desant". Pod koniec odbywania służby wojskowej - poprzez znanego autora tekstów Andrzeja Mogielnickiego - trafił do organizującego się właśnie zespołu Lady Pank. Pierwszy koncert, gdzie wystąpił jako wokalista zespołu Jana Borysewicza, odbył się w Kaliszu. Janusz Panasewicz, wprost z pociągu, będąc na tzw. "lewiznie" dotarł do pozostałych muzyków zespołu, natomiast teksty wyśpiewywał czytając słowa prosto z kartki. (Do tej pory rolę wokalisty pełnił Jan Borysewicz - vocal w "Mała Lady Punk", a także w "Minus 10 w Rio"). Trzeba przypomnieć, że Janusz Panasewicz należał do tej grupy poborowych, którym przedłużono pobyt w wojsku ze względu na panujący wówczas w Polsce stan wojenny. Będąc jeszcze w wojsku dokonał wraz z zespołem pierwszych nagrań: "Minus 10 w Rio", "Tańcz głupia, tańcz" i "Vademecum skauta" (pierwsza, wolniejsza wersja). Tak oto zaczęła się jego wielka muzyczna kariera. W 1980 roku ożenił się z Bogusławą Ossowską, ma syna Wojtka. Jego pasją jest wędkarstwo. Uwielbia Rolling Stones i Micka Jaggera. Przez wielu dziennikarzy zresztą jest do niego porównywany. Janusz Panasewicz jako frontman zespołu Lady Pank w wielu ankietach uznany został najlepszym wokalistą zarówno w latach 80-tych, jak i 90-tych. Cecha charakterystyczna Janusza to (aż do bólu) poprawna dykcja. "Dusza towarzystwa". Emanuje ciepłem i humorem. Na koncertach często zmienia koszule...


Powrót do początku strony

Krzysztof Kieliszkiewicz

Krzysztof Kieliszkiewicz urodził się 2 maja 1972 roku w Chełmie. Na basie grał prawie "od zawsze". "Kielichowi" nie są także obce instrumenty dęte... (Basista Lady Pank potrafi również zagrać na klarnecie czy saksofonie). Zanim trafił do Lady Pank grał z warszawskim zespołem "Latawce". Z repertuaru Lady Pank bardzo lubi grać na przykład sekwencję gitary basowej w "Minus 10 w Rio".


Powrót do początku strony

Kuba Jabłoński

Kuba Jabłoński urodził się 15 października 1972 roku w Warszawie. Zanim trafił do Lady Pank grał w zespole "Kazik na żywo". Jako perkusista wystąpił także na płycie Jana Bo. "Moja wolność". Wcześniej był muzycznym prezenterem w radio... Jednym z hobby Kuby jest surfowanie po Internecie.


Powrót do początku strony

Michał Sitarski

Michał Sitarski od września 2001 roku - jako sideman - wspiera kwartet instrumentalistów Lady Pank podczas koncertów, jak również przy nagrywaniu płyt zespołu.


Powrót do początku strony

COPYRIGHT 2000-2012 © by Wojciech Nowak | PHOTO © by Wojciech Nowak | DESIGN © by Kuba Nowak

Teksty i fotografie na tych stronach są prawnie chronione. Prawa autorskie zastrzeżone. ALL RIGHTS RESERVED Unauthorized copying prohibited